English
خازن‌ اصلاح ضریب قدرت روشنایی

خازن‌های روشنایی تولید شده توسط این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز و رعایت استانداردهای بین‌المللی IEC 61048/61049 ساخته می‌شوند. دی‌ الکتریک خازن‌ها از فیلم پلی پروپیلن (BOPP) در ضخامت‌های میکرونی و جوشن خازن‌ها از پوشش فلزی خیلی نازک (کمتر از 0.3µm ) تشکیل شده است. در محیط خلاء با نشاندن بخار فلز آلیاژی بر روی فیلم پلی پروپلین جوشنهای خازن ساخته می‌شود. از محاسن این فن‌آوری ویژگی خود ترمیمی (Self Healing) دی الکتریک خازن می‌باشد، بدین معنا که در صورت بروز شکست عایقی در فیلم دی الکتریک با تولید حرارت موضعی و تبخیر لایه فلز در ناحیه شکست عایق، اتصال کوتاه برطرف و شکست عایقی ترمیم می‌گردد. پدیده خود ترمیمی در کسری از صدم ثانیه صورت پذیرفته و با توجه به مساحت جوشن خازن و سطح ناحیه تبخیر شده، در عمل کاهش قابل ملاحظه‌ای در ظرفیت خازن مشاهده نمی‌گردد.

موارد استفاده:

 §روشن کردن لامپ‌های تخلیه گازی (فلورسنت- بخار جیوه- بخار سدیم- هالوژن و انواع مشابه) نیازمند چوک یا ترانسفورماتور می‌باشد. اثر القایی چوک یا ترانسفورماتور منجر به تأخیر فاز در لامپ روشنایی شده که موجبات افزایش جریان و کاهش ضریب قدرت تا حد 5/0 می‌گردد. اصلاح ضریب قدرت به مقدار حداقل 9/0 با افزودن یک خازن مناسب به مدار صورت می‌پذیرد.

جبران سازی موازی (افزودن خازن بصورت موازی به ولتاژ برق شهر) بیشتر از سایر روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا:

1)     سهولت نصب خازن

2)     قابلیت اطمینان بالا با توجه به خاصیت خود ترمیمی

3)     حداقل تلفات در مدار جبران ساز

4)     در صورت قطع خازن، تداوم عملکرد مدار

§ دمای بالا در محفظه چراغ به علت تلفات لامپ گازی پدیده‌ای ناگزیر است، لذا از ویژگی‌های خازن‌های روشنایی رهشاد قرارگیری در شرایط دمایی بالا و مدت زمان طولانی می‌باشد.

§ تخلیه ولتاژ باقی‌مانده پس از قطع تغذیه در خازن توسط مقاومت داخلی تعبیه شده صورت می‌پذیرد، به‌نحوی که ولتاژ دو سر خازن در مدت زمان یک دقیقه بعد از قطع تغذیه به 50 ولت می‌رسد.

§ مزایای اصلی خازن‌های خود ترمیم به شرح ذیل می‌باشد:

1)     حداقل تلفات انرژی (حداکثر 4-10×20 است.)

2)     به دلیل پدیده خود ترمیمی عدم ایجاد اتصال کوتاه دائم

3)     وزن و حجم کمتر نسبت به سایر خازن‌ها

4)      بدلیل خشک بودن خازن و رزین پر کننده عدم نشتی و آلودگی محیط زیست

5)     قیمت پائین‌تر نسبت به انواع خازن‌ها

Rahshad Electric Co, All Rights Reserved.Design By Moballeghan Group.